img

Praca w kwiaciarni w dni świąteczne

Przy obowiązujących przepisach wiele osób zastanawia się jak to będzie wyglądać sprawa z otwieraniem kwiaciarni w dni świąteczne.

Można to zrobić czy też nie?

Czy dni świąteczne to czas, gdy właściciel musi sam pracować czy może korzystać z pomocy pracowników. Wydaje się, że takim kluczowym obecnie elementem jest dezinformacja z jaką mamy do czynienia. Można się spotkać tutaj z różnymi opiniami. Wydaje się, że jednoznacznej odpowiedzi nie ma, ponieważ kluczowa sprawa to określenie czy kwiaciarnia prowadzi handel czy oferuje usługi.

Dni świąteczne W 2016 r. 13 dni objęte jest zakazem handlu, z tego aż 4 dni w maju:

• 1 styczeń – Nowy Rok,

• 6 styczeń – Święto Trzech Króli,

• 27 i 28 marzec – Święta Wielkanocne,

• 1 maj ¬ Święto Pracy,

• 3 maj – Święto Narodowe Trzeciego Maja,

• 15 maj – pierwszy dzień Zielonych Świątek,

• 26 maj – Boże Ciało,

• 15 sierpień – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

• 1 listopad Wszystkich Świętych,

• 11 listopad – Narodowe Święto Niepodległości,

• 24 grudzień Boże Narodzenie.

Co mówią przepisy?

Warto podkreślić, że przepisy nie zakazują nam handlowania w niedziele, ale jedynie będą nam zakazywać zatrudniania pracowników w placówkach handlowych. Wszystkie te dni świąteczne, które zostały wymienione to dni, w których nie można pracować w handlu. Jest do tego specjalna ustawa, które określa, że nie można zatrudniać w te dni i pracę mogą wykonywać osoby, które są właścicielami. Jest jednak szansa na obejście tego przepisu, ponieważ będzie można zatrudnić na umowę zlecenie i wtedy nie będzie już ten zakaz funkcjonował. Dlatego wydaje się, że nie jest to szczególnie trudne do ominięcia. Ale na pewno nie ma sensu walczyć z nakazem, ponieważ grożą nam bardzo wysokie grzywny, jeśli ktoś na umowę o pracę będzie tego dnia pracował.

Jednak i od tej ustawy mamy pewne wyjątki, które przygotował ustawodawca. Dozwolona będzie praca w tych placówkach, które realizują działalność na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Tutaj wątpliwości na pewno dotyczyły aptek i stacji paliw jak się jednak okazuje mogą one w te właśnie dni prowadzić swoją działalność.

Kwiaciarnia to usługi czy handel?

Tutaj kluczowa sprawa jak będzie właśnie zaliczać się kwiaciarnie pod kątem tej działalności jaką będą prowadzić. Charakterystyczne jest to, że placówki, które prowadzą działalność handlową to na pewno duże sklepy.

A jak to będzie wyglądać, jeśli chodzi o kwiaciarnie?

Czy pracownik będzie wykonywał usługi, ponieważ realizuje on przygotowywanie bukietów czy też zajmuje się handlem, ponieważ sprzedaje swoim klientom kwiaty. To właśnie te kwestie należy brać pod uwagę i pod takim kątem oceniać działalność kwiaciarni, gdy bierze się pod uwagę ten ustawowy zakaz. Wydaje się, że najważniejsza kwestia to zawsze ocena i wybór właściciela, który to sam decyduje o tym jaki będzie decydujący profil jego działalności i sam może podjąć decyzję o tym czy kwiaciarnia będzie prowadzić handel czy usługi. Można więc podjąć takie działania, które sprawią, że tego dnia będzie można wprowadzić sprzedaż.

Rafał

Redakcja e-zyczenie.pl

Zobacz również