img

Kwiatowe nastroje Polaków

Czy wiadomo, ile rocznie Polacy wydają na kwiaty?

Jeśli chodzi o dane statystyczne, które dotyczą rynku kwiatów to na pewno trzeba podchodzić do nich z ostrożnością i nie da się wprost powiedzieć jak ten rynek funkcjonuje. Tak naprawdę mamy ujednolicony rynek i dlatego właśnie trudno tutaj szukać jakichś dokładniejszych statystyk, które mogą nam coś więcej o tym rynku powiedzieć. Jeśli w ogóle chcemy się tym zainteresować to możemy wziąć pod uwagę jedynie te dane, które przekazywane są przez Biuro Kwiatowe Holandia. Jest to tak naprawdę jedyna informacja statystyczna, którą możemy wziąć pod uwagę. I z tych informacji można się dowiedzieć, że mniej więcej około 100 Euro wydaje klient z krajów zachodnich na kwiaty w ciągu roku.

Polacy w tym zestawieniu są jednak bardzo daleko w tyle. Ostatnie lata to wzrost i obecnie jest to nieco poniżej 100 złotych na rok. Jeśli jednak spojrzymy kilka lat wstecz zobaczymy, że będzie to nawet tylko około 40 złotych, a więc te dysproporcje są więc znaczące i na pewno decydują o tym, że nasz rynek kwiatów nie funkcjonuje tak dobrze jakby tego mogli oczekiwać floryści.

Czym sugerują się klienci przychodząc po kwiaty do kwiaciarni?

Okazuje się, że ten profil klientów, którzy kupują kwiaty bardzo mocno się obecnie zmienia i wielu z nich trafia do marketów, gdzie starają się szukać przede wszystkim tanich kwiatów. Jeśli analizuje się podejście firm z branży florystycznej do klientów to wydaje się, że niestety nie mają one dobrego podejścia i brakuje im racjonalnych działań co tak naprawdę powoduje wiele poważnych problemów. Chodzi o przedsiębiorczość i pomysłowość, nie zawsze chodzi o to, by konkurować ceną i tutaj walczyć o klientów.

Można cały czas konkurować jakością i inwencją. Na pewno z każdym orkiem sprzedaje się coraz więcej kwiatów w dyskontach i to bardzo mocno zmienia ten nasz rynek. Z drugiej strony jest to czynnik, który na pewno mocno denerwuje florystów, którzy są niezadowoleni z tego, że właśnie ten rynek w tą stronę ewoluuje. Tak naprawdę jednak muszą się oni z tym pogodzić ponieważ nie mają na to wpływu a powinni szukać takich rozwiązań, które sprawią, że będą w stanie skutecznie walczyć o klientów. Dziś na pewno, jeśli chce się imponować klientom trzeba szukać takich działań, które mogą nas skutecznie na rynku promować.

Czy klienci kwiaciarń częściej dokonują zakupu kwiatów ciętych czy doniczkowych?

Nadal większość klientów oczywiście będzie sięgać po kwiaty cięte udając się do kwiaciarni. Najbardziej popularne to tulipany, róże czy goździki, które cieszą się największym zainteresowaniem.

Jak wyglądają zakupy kwiatów Polaków przy takich okazjach jak Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki?

To na pewno taki okres, który dla rynku kwiatów jest wyjątkowy i decyduje o jego rozwoju. Praktycznie w tym okresie sprzedaje się najwięcej kwiatów, ale każdy dzień ma swoją specyfikę i inne kwiaty mogą się cieszyć największym zainteresowaniem. W Walentynki najlepiej sprzedają się czerwone różne, natomiast w dzień kobiet i dzień matki rynek bardziej się różnicuje.

Rafał

Redakcja e-zyczenie.pl

Zobacz również